Utvalget av proteinbarerer er enormt, men det er nødvendigvis ikke like lett å finne en proteinbar som både smaker godt og som er relativt sunn og balansert ift. sammensetningen av protein, karbohydrater og fett. Vi ser på noen av de mest popoulære, og gir deg vår mening.

Prozyme proteinbar er den siste proteinbarlanseringen fra kosttilskuddleverandøren Tech Nutrition. Prozyme har et imponerende proteininnhold på hele 32 % og har forøvrig en fin sammensetning i makronæringsstoffene. Det at den også smaker godt, gjør dette til ett godt alternativ når man er på farta, eller ikke rekker å lage seg noe mat.
Det som trekker ned er først og fremst at man velger å kalle baren prozyme, når man på innholdsfortegnelsen kan lese at de har brukt melkeproteiner (prozyme inneholder 50/50 kasein og myse, mens melkeproteiner naturlig består av 80/20). Jeg skulle også gjerne sett at man har hadde investert i å brukt en sunn kilde til fettsyrer, f.eks olivenolje.
Prisen er også stiv. 349 kroner for 12stk 50g proteinbarer er ikke akkurat billig. Sjokoladen finnes i smakene banan, melkesjokolade og karamell krisp.

2good proteinbar fra PVL (importør: NordicNutrition) har testens beste smak. Det høye proteininnholdet (ca 30%) er også noe som trekker opp. Om man ser på valget av fettsyrer ser man at man her også har inkludert olivenolje og mct fettsyrer. Dette er en spennende kombinasjon som flere andre produsenter burde vurdert.
Sammensetningen av proteiner, karbohydrater og fett kunne vært noe bedre. Det er også uheldig at man her har brukt litt overdrevent mange ingredienser.
Prisen er bra. 349 kroner for 12stk 98g barer er billig. 2good proteinbar finnes i smakene Chocolate coconut, cookies and cream, double caramel delight og Peanut butter chocolate.

Proteinfabrikkens Oxygen Proteinbar er en velsmakende proteinsjokolade fra landets tungvekter i kosttilskuddsegmentet. Her har man helt klart truffet bra på smak. Proteininnholdet på 28% er helt klart akseptabelt, men min mening er at sammensetningen av protein og karbohydrater skulle vært litt annerledes.
Soyaolje er velbrukt i sjokoladeproduksjon og er også noe proteinfabrikken har gått for. Dette gir god smak, men ikke den samme fettsyrekvaliteten som man får med å bruke olivenolje.
En eske med 12 barer à 50g koster 289 kroner (24 pr stk). Med tanke på sammensetning og kvalitet er det min mening at man her kanskje skulle fått ned prisen i 21-22 kroner, alternativt kunne man økt proteinprosenten noe, og valgt olivenolje som fettsyrekilde. Da hadde det blitt toppscore.
Hva bør jeg se etter?
Du bør se etter en proteinbar med høy proteinprosent (helst over 30 %), og at sammensetningen mellom protein og karbohydrater er noe jevnt fordelt. Når det gjelder fettsyrene, ville det vært best om produsentene hadde brukt olivenolje, mct-olje o.l og holdt seg unna kamufleringer som «vegetabilsk olje», soyaolje, m.m
En proteinbar er strengt tatt ikke noe annet enn en sjokolade med ekstra protein i. Dette gir derimot lavere insulinutskillelse, påvirker blodsukkeret mindre og øker metthetsfølelsen betraktelig. En proteinsjokolade kan ikke erstatte ett måltid, men kan være et supplement i pderioder hvor man ikke rekker å spsie vanlig mat, eller som tilskudd i en vektøkningsfase.
Poengscore (1-6, hvor 6 er best)
- Prozyme. Smak 5. Kvalitet 5. Pris 3 -> TOTALT: 13poeng
- 2good. Smak 6. Kvalitet 4. Pris 5. -> TOTALT: 15poeng
- Oxygen. Smak 5. Kvalitet 4. Pris 4. -> TOTALT: 13poeng













Hva med de QNT 50%-proteinbarene de selger på Nordic Nutrition? (http://nordicnutrition.no/index.cfm?tmpl=butikk&a=product_inline&b_id=556150&b_kid=556148) Ser de inneholder hele 25g protein (50%), 0 gram transfett og bare 3 gram sukker – er ikke det ganske bra?
Og forøvrig: disse barene må da, selv om det fortsatt er sjokolade, være -mye- sunnere enn vanlig sjokolade?
http://www.gymgrossisten.com/6/no/artiklar/bars/pro-bar kan anbefales.
Hva med «Sprek»?
Petter: Den baren du refererer til er outstanding når man ser på proteininnhold. Hvis man bruker den sjokoladen som referanse, er den mye sunnere enn en vanlig sjokolade. Har man derimot en proteinsjokolade med 25-30% proteininnhold, så synes jeg ikke de er mye sunnere. Det er ikke slik at en pose potetgull blir sunn om man tar en proteinshake ved siden av
Nils – Den har jeg ikke smakt. God på smak? Bare 20% protein i den.
Lillian – «Sprek» (https://www.tn.no/butikk/produkter/barer) er ute av produksjon, så vidt jeg vet.
Hva med såkalte måltidserstattere (eks. nutrilettbarer osv) ifht. «vanlige» proteinbarer. Førstnevnte skal jo angivelig være tilsatt en rekke vitaminer og mineraler, samt ha en gunstig fordeling av makronæringsstoffer. Hva synes du om slike?
Eg kan med handa på hjertet anbefale barer frå BÅDE QNT og PVL. Desse er, som Robert har utpeika, bra på pris og veldig bra på både konsistens og innhald. Eit tips er å varme TooGood-baren litt i mikroen før den nytes (dersom den skal nytes heime som sunn snax)
Sjekk også ut alternativ snax som protein brownies:
http://nordicnutrition.no/index.cfm?tmpl=butikk&a=list&b_kid=480237
og cookies:
http://nordicnutrition.no/index.cfm?tmpl=butikk&a=list&b_kid=490184
Hei Robert.
Jeg har noen spørsmål om fettprosentmålinger?
Har prøvd å lese litt rundt på nettet, men ser det er mange forskjellige målinger, så jeg blir ikke helt klok på dette emnet. Synes denne metoden er mer interessant enn vekt, da jeg i tillegg til å gå ned i vekt jobber for å øke muskelmassen.
Jeg har trent en periode med PT som benytter fettklyper og syvpunktsmåling (Axilla, triceps, sun scapular, supraliac, abdomen, thigh, chest) Ifølge disse målingene har fettprosenten min gått ned fra 24,96 til 9,96% siden oktober. Jeg har trent 5 ganger i uken, både styrke og cardio, og vært relativt flink med kostholdet.
Har forstått det slik at denne typen måling kun viser underhudsfettet.(å hos meg er dette fortsatt godt synlig på rompe og lår) Når det gjelder kilo har jeg gått fra 77 til 69. Jeg er 167 høy.
Kanskje en ide til en kommende artikkel?
Hvordan er syvpunktsmåling som metode kombinert med maskiner som de beytter rundt på div senter.
hva med swebar? har en 50 stykk som skal ned, så håper dem er greie:-)
Tina – De inneholder gjerne opp mot 25 % sukker og er ikke noe å anbefale. En sjokolade blir ikke noe sunnere av at den er tilsatt en meningsløs samling vitaminer og mineraler. Dette kan på ingen måte sammenlignes med frukt, bær og grønnsaker.
Elisabet – Nam nam, hehe
Christine – Med fettkalipper måler man mengden underhudsfett. Fettet under huden utgjør ca 50 % av alt kroppsfettet (grovt sett). Jeg kan med hånden på hjertet si at du ikke har 10% fett. Jenter i konkurranseform har sjeldent så lav fettprosent. Om du er 69kg på 167cm så er det strengt tatt teoretisk umulig.
Det er uansett ikke så viktig. Det viktige med en fettkalippermåling er å måle fremgang. Du har åpenbart hatt en enorm fremgang, og bør være kjempestolt av deg selv!
Kan selvsagt drøfte ulike måter å måle fettprosenten på, men de blir automatisk svært tekniske. Om det er noe flere er interessert i, skal jeg skrive en:)
Silje Kristine – Swebar står ikke veldig mye tilbake for overnevnte proteinbarer. Høy proteinprosent, god på smak og gir tilstrekkelig metthetsfølelse. Prisen på 25 kroner er midt på treet.
Takk for svar.
Jeg synes også utregningen virket merkelig ettersom det kun måles fra enkelte steder på kroppen (ikke rumpe og lår) som er «problemområdet» til mange jenter. Uansett, ser man jo også resultater på vekt, cm-mål, og kombinasjonen og hvordan klærne sitter på kroppen :p
Venter i spenning på å se om det dukker opp en artikkel om temaet en gang i tiden… I mellomtiden kanskje jeg skal prøve en av disse nye vektene (tanitascale og liknende) å se hva resultatet der sier.
Nok engang, takk =)
Christine – Om en ukes tid kommer det en anmeldelse/produktomtale om toppmodellen til tanita
2good med peanøttsmak er den absolutte vinneren!
Jeg har smakt alle disse barene, men ingen slår 2good på smak og innhold
Swebar med peppekakesmak troner også høyt hos meg.
beste jeg har smakt til nå er:
og 35% protein.
http://www.x-life.no/ds_product_info.php/products_id/596 sykt god den med karamell, var som å spise dumle
Og hva med barene til Atkins? De fåes jo kjøpt flere og flere steder nå..
Så kjekt. Venter i spenning på å lese omtalen =)