For en person som er lært opp i den tradisjonelle kostholdsskolen med mange, små måltider jevnt fordelt utover dagene, representerer periodisk faste en ganske radikal forandring av spisemønsteret. Da er det helt naturlig at man blir sittende med mange spørsmål om hvordan og hvorfor.
Her skal jeg forsøke å besvare de vanligste spørsmålene, altså de spørsmålene som alltid dukker opp i kommentarfeltene på artikler og blogginnlegg om periodisk faste, i forumet vårt, eller på Facebook-wallen til periodisk faste-guru Martin Berkhan (ikke post på Facebook-wallen til Martin Berkhan. Han er en sint mann).
Periodisk faste er basert på ekstremt enkle prinsipper og er nesten barnslig enkelt å forstå. Intensjonen her er å gjøre dette klinkende klart, og samtidig rydde opp i noen misforståelser og uklarheter.
Mange av de som ikke har spist etter periodisk faste så veldig lenge, eller som foreløpig bare leker med tanken, lider nemlig av ekstrem «paralysis by analysis». Når alt fokus havner på å mikrostyre spisevindu og fasteperiode, glemmer man totalt at selve poenget med et slikt alternativt spisemønster er nettopp det at kostholdet IKKE skal styre livet ditt.
Periodisk faste, gjort på riktig måte, lar deg ha et sunt og avslappet forhold til god mat og til kosthold generelt. Du skal slippe å tenke på ting som sultfølelse og blodsukker, og du vil ikke trenge å dra med deg fire tupperwarebokser, hver med 75g kyllingfilet og 50g ris, hvor enn du går.
I dette innlegget tar jeg fortrinnsvis for meg Leangains-varianten av periodisk faste, som er den desidert mest populære og minst ekstreme tilnærmingen. Jeg forsøker likevel å være så generell jeg kan i min behandling av spørsmålene jeg tar opp. En del av de mer grunnleggende og mindre spesifikke redegjørelsene er overførbare til andre protokoller, som for eksempel Eat Stop Eat eller The Alternate Day Diet.
First things first
Hva er periodisk faste?
Ok, vi starter lett.
Periodisk faste (PF), eller intermittent fasting på engelsk (IF), er et alternativt spisemønster hvor alle måltider spises innenfor et bestemt antall timer på dagen; et såkalt spisevindu. Resten av dagen tilbringes i fastet tilstand, altså uten inntak av mat. Dette står i sterk kontrast til tradisjonelle og mer konservative kostholdsanbefalinger, som advokerer et større antall mindre måltider fordelt utover hele døgnet.

Faste? Kommer jeg ikke til å være skikkelig sulten hele tiden?
Nei, det gjør du ikke.
Selv om du akkurat nå ikke kan forestille deg å stå opp en eneste dag uten å spise frokost, eller bare å leve i mer enn tre timer uten mat, så er faktum at kroppen din venner seg til det måltidsmønsteret du velger for den. Å være totalt avhengig av mat hver tredje time er like kunstig som å være avhengig av å spille golf hver dag.
Mister jeg ikke muskler av å faste? / Hopper ikke blodsukkeret mitt opp og ned? / Stopper ikke forebrenningen min?
Nei, nei og nei.
Disse mytene har blitt slått i hjel så ufattelig mange ganger de siste årene, både her på Fitnessbloggen og andre steder. Hvis du virkelig må spørre om dette, bør du lese deg opp på moderne kostholdsretningslinjer før du i det hele tatt forsøker å sette deg inn i periodisk faste som spisemønster. Jeg kommer ikke til å bruke (altfor mye) tid og krefter på å sparke døde hester her.
Et godt sted å begynne hvis du har hatt på deg skylapper den siste tiden er denne artikkelen av Martin Berkhan, som tar for seg ti av de aller mest seiglivende kostholdsmytene. Enhver person som er opptatt av sitt eget kosthold bør lese denne.
Er periodisk faste en diett?
Nei, periodisk faste er ikke en diett innenfor den allmenne forståelsen av diettbegrepet.
Ordet diett impliserer noe midlertidig, altså en slags kortvarig kur. Periodisk faste er et kosthold, et spisemønster, eller en livsstil om du vil. Konseptet PF er i stor grad basert på praktiske løsninger og trivsel, og dette har man ikke forstått hvis man beskriver periodisk faste som en diett.
De som prøver PF og virkelig trives med det, vil sjelden ønske å gå tilbake til et mer konservativt spisemønster.

Trivsel!
Spisevinduet
Når bør jeg spise, og når bør jeg faste?
Du bør spise når det passer best for deg, og faste når det passer best for deg. Det eneste du skal tenke på når du planlegger spisevinduet ditt, er praktiske og atferdsmessige forhold.
De fleste foretrekker å faste tidlig på dagen, bryte fasten ved lunsjtider, og lukke spisevinduet noen timer før sengetid. Dette er ikke fordi det skjer noe spesielt med kroppen når man spiser og faster til akkurat disse tidene. Mange trives for eksempel med å være gode og mette før de legger seg om kvelden, og en del opplever også at det å legge fasteperioden til arbeidstiden eller skoletiden kan gjøre underverker for produktivet og energinivåer. Det er også lettere å faste når man har noe å henge fingrene i.
Dette er praktiske hensyn og har fint lite med fysiologi å gjøre. Eventuelle fysiologiske fordeler ved bestemte spisevinduprotokoller er i beste fall marginale og står sekundært til atferdsmessige forhold. Den optimale fasteperioden og det optimale spisevinduet bør bestemmes av timeplanen din og intet annet.

Denne hadde ikke vart lenge på veggen min...
Bør jeg ha samme spisevindu hver dag?
Ja, det bør du, men det er nok en gang hovedsakelig på atferdsmessig grunnlag.
Sulthormonene dine innretter seg etter det måltidsmønsteret du venner dem til. Hvis du har et irregulært og variabelt spisevindu, vil du kunne slite med sultfølelse og ha vanskeligheter med å innrette deg etter fasteperioden.
Hvis du har god selvdisiplin og ikke lar endringer i spisevinduet påvirke andre variabler i kostholdet (overordnet kaloriinntak, sammensetning av makronæringsstoffer, matkvalitet etc.) er det strengt tatt ingenting suboptimalt med å variere spisevinduet, hvis dette er mer praktisk for deg enn å holde det konstant.
Hvor mange måltider bør jeg spise?
Så mange eller så få du vil. Måltidsfrekvens innad i spisevinduet bestemmer du selv. Det mest vanlige er tre måltider.
Du bør riktignok tilstrebe å spise det samme antallet måltider til tilnærmet samme tider hver dag, av samme grunn som at spisevinduet bør holdes relativt konstant. Men akkurat som i spørsmålet vedrørende spisevinduet, er god selvdisiplin alt du trenger for å kunne variere dette også.
Hvor mye bør jeg spise til hvert måltid?
Ideelt sett bør det største måltidet ditt være ettertreningsmåltidet, og mesteparten av dagens kalorier bør inntas i perioden etter trening.
Dette er ikke absolutte retningslinjer, og resultatene dine vil ikke stå og falle på om du spiser det største måltidet ditt etter trening eller ikke. Vil du trene tidligere på dagen, men foretrekker å spise en stor middag fremfor en stor lunsj, så gjør du det heller slik. Praktiske hensyn kommer først; du skal tross alt leve med dette kostholdet.
Fasten
Hvor lenge bør jeg faste? / Hvor stort spisevindu bør jeg ha?
Spiser man etter Leangains-retningslinjene, anbefales et spisevindu på åtte timer for menn og ti timer for kvinner. Dette tilsvarer en fasteperiode på seksten timer og fjorten timer, respektivt.
Disse anbefalingene er, nok en gang, i stor grad trivselsbaserte. Observasjoner av både kvinner og menns etterlevelse av PF tyder på at disse verdiene rett og slett er de som fungerer best i det lange løp med hensyn på en permanent innrettelse etter de øvrige PF-retningslinjene for hvert kjønn.
Det er ikke noe magisk med fasteperioden, og følgelig ikke noe magisk med når denne inntreffer eller hvor lang den er. Fasteperioden er hovedsakelig et middel og ikke et mål i seg selv.
Akkurat som i spørsmålet ved planlegging av fasteperioden, er eventuelle fysiologiske fordeler eller ulemper ved én protokoll i forhold til en annen i beste fall marginale. Du baserer deg på de generelle retningslinjene, tar praktiske og atferdsmessige hensyn og innretter deg så godt du kan.
Om du da ender opp med et spisevindu på seks timer spiller fint liten rolle, så lenge du kan trives med det.
Hva kan jeg drikke/spise i fasteperioden? / Hvor mange kalorier kan jeg spise før jeg «bryter fasten»?

Drunk diet guru – et nytt internettfenomen!
Drikk vann, kaffe, lettbrus eller andre ting som (nesten) ikke inneholder kalorier.
Nok en gang: Fasteperioden er ikke magisk på noen måte. Det som gjør at periodisk faste fungerer, er fortrinnsvis trivselen det medfører å kunne spise seg god og mett på større måltider innenfor en mindre spiseperiode. Hvis man i tillegg baserer kostholdet sitt på moderne og fornuftige retningslinjer, resulterer dette i et lavere kalorinntak for de aller, aller fleste, eller alternativt en mulighet til å velge mer kaloritette matvarer for de av oss som ikke ønsker å innta færre kalorier.
Med dette i bakhodet er det lett å forstå hvorfor fasteperioden bør anses som et middel og ikke et mål i seg selv. Setter vi dette resonnementet på spissen, er det faktisk fullt mulig å rasjonalisere det å spise i fasteperioden. Problemet er at da faster man ikke.
Poenget er at det å spise i fasteperioden er ikke mer ødeleggende enn du selv gjør det til. Når målet ditt er å spise færre kalorier, og det eplet du så gjerne kunne tenke deg å spise i fasteperioden utelukkende blir 70 ekstra kalorier på dagsbudsjettet; ja, da bør du la være å spise det.
Hvis du likevel spiser dette eplet og kompenserer ved å spise 70 kcal mindre til middag, blir resultatet tilnærmet det samme rent fysiologisk, så lenge alle andre faktorer forblir uendrede. Men da kan du heller ikke si at du spiser etter periodisk faste. Hvis du spiser et kosthold som ellers er tilpasset din målsetning, men ikke klarer å gå gjennom fasteperioden uten å spise noe, så passer ikke periodisk faste for deg.
Jeg vil likevel skyte inn at det er knyttet visse fysiologiske fordeler til fasten i seg selv, blant annet en økning i forbrenningen (paradoksalt nok, allmenne kostholdsdogmer tatt i betraktning) og en tilbøyelighet i kroppen til å hente energi fra gjenstridige fettreserver. I tillegg kommer det stadig nye studier som viser andre positive helseeffekter ved det å faste.
Disse effektene er riktignok hovedsakelig marginale, og bør følgelig tillegges kun marginal vekt når man skal avgjøre hvorvidt PF er et måltidsmønster man ønsker å følge, eller hvor mye en teskje kesam i fasteperioden «ødelegger» for kostholdet.
Det er ingen magisk grense for hvor mange kalorier du kan innta i fasteperioden før du «bryter fasten». Hvis du på død og liv må ha svar på dette, har du misforstått poenget med periodisk faste.
Trening
Kan/bør jeg trene i fasteperioden?
Ja, det kan du, med riktig bruk av kosttilskudd.
Og ja, det er også ting som taler for at du faktisk BØR trene i fasteperioden. Hvis målet er å bli kvitt det siste gjenstridige kroppsfettet, kan fastet trening gi deg den stressresponsen du trenger for å få mobilisert fettcellene. I tillegg er det teorisert at fastet trening gir en forhøyet anabolsk respons under styrketrening, noe som potensielt kan gi gunstige effekter på muskelvekst på lang sikt.

Men husk at disse tingene nok en gang er sekundære til de praktiske og trivselsmessige forholdene. Du vil ikke merke noen radikale forandringer i resultater om du velger å trene i fasteperioden fremfor i spisevinduet. Noen opplever at de trives veldig godt med å trene på tom mage, andre misliker det og har problemer med å få det til å passe i timeplanen. Gjør det som passer best for deg.
Som sagt må du ta visse hensyn hvis du skal trene styrke i fasteperioden og få optimale resultater. Innta 10g BCAA før treningsøkten, og hvis du ikke skal spise dagens første måltid direkte påfølgende treningen, fortsetter du å innta 10g BCAA hver andre time frem til spisevinduet åpnes. Du trenger ikke ta BCAA i sammenheng med kardio.
BCAA står for branched-chain amino acids (eller forgreinede animosyrer på norsk) og er et kosttilskudd du får kjøpt i enhver kosttilskuddbutikk med respekt for seg selv. Jeg anbefaler å kjøpe BCAA i pulverform, rett og slett fordi det er slitsomt å skylle ned massevis av kapsler.
Hvorfor er det slik? Du kan lese mer detaljert om fastet trening her. Hvis du nå fortsatt må spørre om hvor viktig BCAA er, eller om du kan erstatte BCAA med noe annet, kan du like gjerne droppe fastet trening.
Makronæringsstoffer, kalorier og matvarer
Hvor mye proteiner/karbohydrater/fett skal jeg spise?
Periodisk faste som spisemønster legger i utgangspunktet ikke spesifikke føringer for sammensetningen av makronæringsstoffer i kostholdet.
Retningslinjer for innholdet av proteiner, karbohydrater og fett i kostholdet bør baseres på individets forutsetninger og målsetninger, som ikke har noe å gjøre med PF-protokollen i seg selv. Dette er et viktig skille.
Hvis jeg likevel skal trekke frem én ting, vil jeg nevne at de som advokerer periodisk faste som spisemønster ofte er de samme som argumenterer for et høyt proteininntak. Hvis denne anbefalingen skal ses i konteksten av spisemønsteret, har det sammenheng med at proteiner er det næringsemnet som tradisjonelt sies å gi best langvarig metthetsfølelse, noe som er spesielt gunstig for en person som går store deler av dagen uten å spise.
Den oppvakte leser har riktignok observert at en slik anbefaling ikke har behov for å forankres i spisemønsteret; de absolutt aller fleste av oss har nemlig godt av å spise mer protein, helt uavhengig av om vi faster eller ikke.
Det samme kan sies om det å innrette inntaket av karbohydrater etter treningstimeplanen, som er en annen populær filosofi blant personer som spiser etter periodisk faste. Dette trenger ikke være et element i en PF-protokoll; selv en (reflektert) tilhenger av lavkarbo vil være enig i at dette kan være en god idé, og det har absolutt ingenting å gjøre med hvor mange måltider man spiser hver dag eller om man spiser frokost eller ikke.
Poenget er følgelig at generelle moderne retningslinjer for et fornuftig og optimalisert kosthold gjelder like fullt for periodisk faste. Det at man benytter et alternativt spisemønster, innebærer i seg selv ikke at man må gjøre endringer i sammensetningen av makronæringsstoffer i kostholdet.
I praksis betyr dette at du gjerne kan spise lavkarbo, superhøykarbo eller PSMF kombinert med periodisk faste. Det er helt opp til deg, så lenge det du gjør er i tråd med dine forutsetninger og målsetninger.
Hvor mange kalorier skal jeg spise på periodisk faste?
Akkurat det samme som du ville spist på et hvilket som helst annet kosthold hvis du skulle nå målene dine. Spisemønster er ikke en relevant faktor når dette spørsmålet skal besvares.
Kan jeg spise X eller Y på periodisk faste?
Kan du spise X eller Y på et hvilket som helst normalt kosthold?
De fleste opplever at de kan tillate seg å spise mer kaloritett mat når de spiser etter periodisk faste. Men det betyr ikke at dette er en egenskap med PF i seg selv, for hvorvidt du kan tillate deg mer kaloritett mat er hovedsakelig avhengig av målsetningene dine.

Enkel matematikk, rett og slett.
Vil du ned i vekt og er vant til å spise fire måltider à 600 kcal om dagen (totalt 2400 kcal) for å vedlikeholde vekten din? Begynner du med periodisk faste og kutter ut ett av måltidene, vil du gå ned i vekt hvis du spiser akkurat det samme til de resterende tre måltidene (totalt 1800 kcal), eller kanskje spiser 100 kcal mer til hvert måltid (3 x 100 < 600, totalt 2100 kcal) for å holde energiunderskuddet litt mer moderat.
Men hvis du derimot bytter ut all karbonadedeigen med pølse og spiser 200 kcal ekstra til hvert måltid (3 x 200 = 600, totalt 2400 kcal), så har du ikke oppnådd noe som helst, og du vil ikke bli slankere av periodisk faste.
Spisemønsteret ditt i seg selv avgjør ikke hvorvidt du går opp eller ned i vekt; det er det energiinntaket og energiforbruket som gjør. Spisemønsteret spiller også en forholdsvis liten rolle når muskel- og fettkontoene skal gjøres opp i årsregnskapet; her er det treningen og matvalgene dine som vil utgjøre den store forskjellen.
Periodisk faste er ingen magisk løsning som lar deg spise akkurat det samme som før og oppnå noe helt annet enn det du ville ha gjort med et annet kosthold. Punktum.
De evige klassikerne
Hjelp, jeg har fastet altfor lenge i dag! Kommer jeg til å dø?
Nei.
Her er måltidsplanen min. Fungerer den?
Hvis den følger de prinsippene jeg nettopp har gått gjennom, og sammensetningen av makronæringsstoffer og samlet kaloriinntak er i tråd med dine målsetninger, så fungerer den.
Hvis sammensetningen av makronæringsstoffer og samlet kaloriinntak ikke er i tråd med dine målsetninger, så fungerer den ikke, og da er ikke problemene forankret i periodisk faste som spisemønster, men i manglende forståelse for grunnleggende ernæringslære.
Og hvis måltidsplanen din ikke følger de prinsippene jeg har gått gjennom, så er det ikke periodisk faste.
Hvordan vil en dag på periodisk faste se ut for meg?
Trykk home-knappen på tastaturet og les alt en gang til. Det er virkelig ikke rocket science.
Familien min/vennene mine/gullfisken min skjønner ikke hva jeg driver med og tror jeg har blitt sprø! Hva skal jeg si til dem?
Du skal si følgende:

Men seriøst, denne gidder jeg ikke ta igjen. Dere vet hva jeg mener om saken.
Passer periodisk faste for meg?
Hvis du har lest hele innlegget og sitter igjen med dette spørsmålet, er svaret nei.
Ok, jeg skal være grei og utdype litt.
Periodisk faste er et kosthold basert på trivsel. Hvis du ikke liker å småspise, men heller vil spise deg skikkelig mett og kan trives med færre store måltider innenfor et mindre spisevindu, så bør du spise etter PF så fremt dette er forenlig med andre retningslinjer du må ta hensyn til for å jobbe mot dine målsetninger (opp i vekt? Kanskje du ikke klarer å få i deg nok kalorier med et lite spisevindu).
Hvis du trives med et regime som innebærer hyppigere måltider, og dette kostholdet lar deg nå de målene du har satt deg på en enkel og god måte, så bør du ikke spise etter PF.
Samtidig er du nødt til å gi kroppen din litt tid til å tilpasse seg hvis du begynner å spise etter periodisk faste. Du må la sulthormonene innrette seg etter det nye måltidsmønsteret for at sultfølelsen skal spille på lag, og du må la magesekken strekke litt på seg for å kunne gjøre plass til større måltider hvis dette er noe du ikke er vant til fra før.
Du skal likevel ikke påtvinge deg selv og kroppen din et kosthold som du mistrives med.
Jeg er sulten hele tiden! / All maten tyter ut av ørene mine! Hva skal jeg gjøre?

Intermittent fasting lolcat. Nytt internettfenomen?
Les den siste setningen i forrige avsnitt en gang til. Og enda en gang. Forstått? Bra.
Føler du at maten tyter ut av ørene når du spiser store måltider, selv om du har prøvd å venne deg til det en stund? Sliter du med konstant sultfølelse og må ta kaffe intravenøst for å ikke gå på veggen under fasteperioden?
Når jeg nå har brukt et helt innlegg på å forklare hvordan periodisk faste er et måltidsmønster som setter trivsel og praktiske hensyn i høysetet, bør det blinke noen varsellamper hos enhver oppegående person som opplever disse tingene og likevel vil spise etter PF.
Med andre ord: Hvis du må gjøre massevis av justeringer og kompromisser i opplegget for å gjøre PF tålelig, bør du droppe det. Men faller konseptet deg som den naturligste ting i verden, kommer du til å elske periodisk faste.
Rød tråd? Hvor?
Den observante leser har forhåpentligvis knekt koden nå, og lagt merke til følgende:
De tingene som avgjør hvorvidt du lykkes med periodisk faste – overordnet kaloriinntak, sammensetning av makronæringsstoffer og mikronæringsstoffer, matvarevalg og trening – er akkurat de samme faktorene som avgjør hvorvidt du lykkes med et hvilket som helst annet kosthold.
Periodisk faste, i sin aller simpleste form, er utelukkende en måte å legge opp kostholdet på som for mange kan gjøre det mye enklere og mer praktisk, naturlig, levelig og lystbetont å styre disse faktorene.
Hvis du har forstått dette nå, har jeg god samvittighet.














Jeg tror jeg har spist nesten PF uten å vite det. Jeg spiser siste måltid mellom 17 og 1730 og så spiser jeg frokost mellom 7 og 8. Jeg trener i 18 tiden på kvelden og drikker bare vann etter middagen. Lunsj er i 1130-12 tiden. Kan jeg bare tortsette slik? Trening er 2 svømming, 2 løping, 2 sykling og 2 styrke i uka, med 2 fridager (En dag med svømming om morgenen og løping eller sykling på kvelden, styrke kombineres med kondisjon.). (Sprint Triatlon trening).
Kan jeg fortsette slik eller bør jeg ta noe etter trening?
Spis etter trening du og ta heller bare noe enkelt før
kroppen er ekstra mottakelig for næringsstoffer etter trening og når en trener 30 min etter middagen, vil jo noe av blodet og energien gå til å fordøye maten. Regner med at den middagen er litt stor også siden du går 9 timer uten mat etter trening og er rimelig aktiv.
Veldig bra innlegg som vanlig. Jeg har endret mat mønsteret mitt til PF. Det fungerer veldig bra for min del. Jeg har kjørt 20% underskudd (trenings fri dag) og 20% overskudd ( trenings dag ). Nå har jeg bestemt meg for å prøve å bare kjøre underskudd frem til høsten. Da har jeg tilføyet 30min kardio trening før jeg går på jobb om morgen. Er det noe jeg bør ta «ekstra» hensyn til m.h.p kardio trening i tom mage for å kunne få max effekt ? Ser dere bare nevner styrke trening i faste tiden.
Takk for tilbakemelding. Nei, kardio trenes som vanlig, det er derfor jeg ikke skriver noe om det.
Slutta å surfa fitnessbloggen i arbeidstidå farr!
Kjempebra skrevet! Morsomme var på slutten her. heheheh!
Takk for det, Karoline!
Takk for svar Jan-Olav Lorentzen. Jeg spiser egentlig en relativt liten middag. Jeg spiser alltid en større varm lunsj hver dag. Jeg liker ikke å spise sent på kvelden, det er derfor jeg spiser før jeg trener. Jeg har ikke muligheter til å trene på et annet tidspunkt. Jeg er villig til å eventuelt ta en protein shake eller noe etter trening og heller forskyve frokosten litt, men orker nok ikke noe middag. Jeg er opp før 6 hver dag og er i seng i 21 tiden. Har jeg regnet feil når jeg kommer frem til at det er ca 14 timer mellom middag og frokost?
Lever, spiser og trener nesten helt likt som deg!
Står opp 6
frokost 8-9
lunsj 11-12
middag 17-18
trening 18-21
sove 21/22
Synes egentlig det fungerer bra, men om jeg blir sykt sulten før jeg legger meg så spiser jeg litt. Eks, litt CC, eller litt protein av noe slag. Det kommer litt ann på hva jeg får i meg i løpet av dagen, for det kan variere litt ettersom jeg spiser etter hva jeg har lyst på (innenfor sunn og proteinrik mat vel og merke), og regner ikke ut kcal på absolutt alt jeg spiser. Om jeg ligger en del under så blir jeg sulten etter trening.
Uten at jeg har snakket med noen kunnskapsrik fagkyndig, så tenker jeg at om du trives og ikke føler at du blir svak, syk eller sulten av å holde på slik, så fungerer nok kroppen din med det.
Siden du tydelig trener en del vil du fort merke det om du burde spise mer/mindre eller anderledes
Men hey – dette er en veldig aktiv og interessert jente som snakker, ikke noe utdannelse bak denne uttalelsen… så om du er skikkelig i tvil så oppsøk en bra pt
haha nei var jeg som var trøtt og telte feil , Morra kaffen hadde ikke helt slått inn enda
Du virker som et vane dyr og om dette er noe som passer bra for deg må du bare fortsette. Men jeg hadde aldri klart meg uten mat etter trening. Må ha den maten til å fylle opp glykogenlagret slik at jeg er klar til neste økt og for å få opptimal restitusjon etter økten. Foreslår at du leser litt om der på Olympiatoppen
http://www.olympiatoppen.no/fagavdelinger/idrettsernaering/faktaark/page1934.html
Ha, der fikk jeg det til å funke og…tror jeg.
Tusen takk for svar.
Jeg spiser relativt lite karbohydrater rett og slett fordi kroppen fungerer best slik. Har trent slik en god stund nå og kroppen fungerer kjempe bra. Har deltatt i løp og har fått bestetider etc. Så matmessig ser det ut til å fungere. Nå kommer jeg til å øke øktene mine frem mot selve løpet 16 juni, jeg får da se om jeg trenger å øke mengden mat.
Skal ta en titt på linken. Alt for å optimere kroppen. Why fix it if it ain’t broken, er det ikke så man sier. Men da ser det ut som jeg har spist PF de siste 4mnd uten helt å være klar over det. Bare å fortsette.
Et spm. hvis man spiser siste måltid 1930 og trener 2100, er det ugunstig?
Hvorfor ikke «starte» dagen litt senere? Det er uansett ikke slik at maten du spiser 1930 er ferdig fordøyd og tatt opp innen 21.00.
Jeg tror det er viktig at folk skjønner at periodisk faste ikke er noe mirakelkur. Kommer ikke til å skje noe revolusjonerende om du begynner å spise ved en annen frekvens.
For min del handler periodisk faste enkelt og greit om trivsel. Det er praktisk for meg, og jeg synes det er lettere å få i meg maten jeg skal ha på den måten.
Og for guds skyld, slutt å overanalyser det så utrolig mye! Det er ikke slik at hvis du har fulgt PF i 3 uker så dør du om du skulle spise middag 2 timer for sent en dag.
PF passer virkelig ikke for alle, og det synes jeg det er viktig at denne artikkelen får frem. man skal ikke tvinge på seg et spisemønster man ikke liker.
Kan forøvring si at jeg stortrives med det og kommer nok til å fortsette med det i mange år fremover
Enig med deg, Hansi. Periodisk faste skal ikke overanalyseres, da har man misforstått hele greia.
Har levd slik de siste 13 årene og fungerer best med det. Litt spesielt å endelig få se et navn på slik levesett…Periodisk faste! Etter år med tilbakemeldinger på at levesettet mitt ikke var i samsvar med sundt kosthold. Men ingen kunne forklare hvorfor jeg var så frisk og sund, med absolutt ingen mangler av noen næringsstoffer, ekspertene på kosthold var likevel enige i at et slikt levesett umulig kunne være sundt. Fint å se det motsatte beviset i dag:0)
Jeg stortrives med dette og har i alle år både hatt nok energi,stabil vekt, flotte tilbakemeldinger på alle legetester og vet hvor stressende det kan være å måtte tvinge kroppen til et annet spisemønster som så absolutt ikke passet meg og min trivsel. Periodisk faste ligger naturligt for meg og jeg fungerer best med det og har gjort det i mange år. Jeg kommer så absolutt ikke til å endre mine spisevaner så lenge kroppen forteller meg at jeg får i meg det jeg trenger og viser tegn til stress ved endret spisemønster som f.eks 6 måltider gjennom dagen. Det klarer jeg ikke og blir stresset på alle mulige måter.
Jeg har trives med dette i så mange år og for meg finnes det ingen andre alternativer, da min kropp tydeligvis er bygget for periodisk faste. Så jeg lytter til den, og det har visst vært et godt valg:0)
Kjempeartikkel! PF har i allefall gjort underverker for sultfølelsen min, og blodsukker som føles som om det er ivrig deltaker på nærmeste tivoli. Og det er så deilig å kunne spise måltider med litt størrelse på!
Takker og bukker! Godt å høre at PF funker så bra for deg. Tell your friends!
Hehe du er kul Kjetil! Dette var en bra innføring som jeg kan vise til «haters»
. Hilsen fra en overbevist PF’er.
Hyggelig å høre, Solveig! Takk for det!
Det å få i seg en eller annen form for næring etter trening er en så grunnleggende retningslinje at jeg ikke kan forestille meg hvordan man skal kunne rasjonalisere noe annet. Det har ingenting med periodisk faste å gjøre heller. Hvorfor skulle PF plutselig la deg se bort fra et slikt prinsipp?
Vet ikke om du har lest det jeg skrev over. Men siden jeg aldri spiser etter trening, men helt klart burde. Holder det med en protein shake etter? Jeg går og legger meg en time etter trening og klarer ikke mat i magen.
Lurte på en ting da jeg så den pizzaklokka der oppe. Hvor mange kalorier kan man anta at det er i en helt vanlig restaurant pizza kjøpt på en eller annen «Milano pizzaria»-ich. Kommer det først svar så gjerne svar på både str medium OG stor…
Good one.
1000 i liten, 2000 i stor.
Var derfor jeg lurte. Får bare legge treningen tidligere:)
Takk for herlig innlegg! Virkelig spennende og innførende
Du gjør det «enkelt» for oss dummies..
Fitnessbloggen er min startside, vel fortjent!
Takk for det, Henriette! Vi skal fortsette å supplere nyttig og enkel informasjon så du vil trives med startsiden din.
Ok, kanskje litt dumt spørsmål, men jeg har tidligere trivdes veldig godt med Eat Stop Eat varianten av PF, hovedsaklig fordi gir mer spillerom for variasjoner i daglig rutine. Har du noen erfaring iht muskelvekst mens man går på ESE, eller er leangains varianten bedre?
Jeg har aldri forsøkt Eat Stop Eat, så det kan jeg dessverre ikke si noe om. Jeg kan riktignok ikke se noen umiddelbar grunn til at det skal være noen vesentlig forskjell så lenge man opprettholder et tilstrekkelig kaloriinntak og ikke trener på fastedagene.
Veldig bra artikkel
stao pao.
- Spørsmål tho; Du skriver at du kan fint faste etter kardio og behøver ikke å ta BCAA, men TN med RYP programmet sitt hevder at proteintilskudd etter f.eks 4×4 intervall trening kan øke effekten med «hele 25%» ?
https://www.tn.no/assets/content/ryp/Release-YOUR-potential.pdf
Side 18:
«Ikke glem å innta proteintilskudd
innen 30 minutter etter trening, da
dette kan øke treningseffekten med
hele 25%! Husk at dette er akkurat
like viktig for utholdenhetstrening
som for styrketrening»
Jeg tar ikke umiddelbart en ubegrunnet påstand for god fisk når denne kommer fra et foretak som selger proteinpulver og annen sportsernæring. Samtidig stemmer det at det kan være gunstig å innta næring i sammenheng med hard intervalltrening, og det kunne jeg ha presisert. Er det snakk om langkjøring riktignok, er det ikke nødvendig.
Jeg lurer litt på en ting. Du sier at «fastet trening gi deg den stressresponsen du trenger for å få mobilisert fettcellene». Når du trener vil kortisolnivåene i kroppen øke. Er det da ekstra viktig å innta litt karbohydrater sammen med BCAA etter trening i fasteperioden, slik at insulin kan hemme kortisol? Eller er det så liten økning at dettte ikke er av betydning. Tenker at det må gå en grense mellom fettforbrenning og muskelsvinn.
En annen ting ; bryter man fasten dersom man drikker en proteinkaffe ( kaffe + ca 20 g – 30 g proteinpulver) på morgenen når man inntar første måltid kl.12.00? Det tilsvarer jo 100kcal.
Xo xo dummie
Kortisol vil øke blodsukkeret noe, da det stimulerer nydanningen av glukose og nedbrytning av leverglykogen. Det økte blodsukkeret vil deretter stimulere insulinproduksjonen, slik at dette vil balansere seg selv. Du trenger ikke å spise karbohydrater for å få denne effekten. Protein vil også stimulere insulinutskillelsen.
Fantastisk bra blogg dere har. For meg som er overvektig og trenger tips til hva jeg skal trene og hvordan, så er dere en uvurderlig ressurs!
Det var veldig hyggelig å høre!
synst ikke det jeg ha lest hittil ha vært så mye til hjelp! kan du sette opp i tegning åssen periodisk faste er?? frukost, lunsj, middag osv…. så hvor fasten skal inn å hvor lenge man skal faste til neste måltid igjen osv? takk på forhånd
Om du trykker på navnet til Kjetil øverst i artikkelen finner du alle artiklene han har skrevet. Han har tidligere skrevet noen artikler med masse måltidsforslag fra hans egen hverdag.
Og så syns jeg du kan lese artikkelen en gang til, for det du spør om blir besvart både opp, ned og sidelengs i denne.
Dette var et helt innlegg og litt til! Den som ikke forstår dette, forstår ingenting. Har spist etter PF siden jul, og trives veldig godt! Nok en gang et superinnlegg av fyrstikkmannen!
Kjempehygglig å høre! Og takk for deg, som forstår hvor latterlig enkelt det egentlig er!
Bra innlegg! Takk for masse bra info!
Ikke mye endring jeg trenger å gjøre før mitt nåværende ugjennomtenkte spisesett plutselig blir PF.
Jeg spiser vanligvis ikke frokost, så dagen første måltid blir til lunsj, må bare være litt mer bevisst på at jeg ikke spiser frukt el før lunsj om jeg er litt småsulten.
Foretekker å trene enten før jobb eller i lunsjen, så akkurat når fasten brytes kan variere med 1-1.5 timer avhengig av når jeg legger treningsøkta, men antar at det ikke er så nøye så lenge det blir 1-1.5 time lenger faste istedet for kortere?
En ting jeg har lagt merke til er at om jeg spiser et stort måltid rett før jeg legger meg, er jeg skikkelig sulten når jeg våkner. Om jeg spiser noen timer før jeg legger meg, er ikke sultfølelsen så utpreget på morgenen. Er det noe logikk i dette? Jeg er nybegynner når det gjelder ernæring. Er av de heldige som vanligvis kan spise akkurat det jeg vil uten at vekta protesterer nevneverdig, men vil gjerne spise riktig og har nok mye å hente på kosthold, samtidig som å telle hver eneste kalori jeg putter i meg er å gå litt for langt for min del.
Det er en veldig god logikk bak dette! Forbrenningen av kroppsfett trenger tid på å komme skikkelig igang. Etter et måltid vil hormonelle endringer hemme frigjøringen av kroppsfett, slik at dette «låses» fast i fettcellene. Kroppen er da i en lagringsfase.
Etterhvert som det begynner å bli en stund siden du har spist, begynner frigjøringen av kroppsfett igjen. Jo lengre du faster, jo bedre kommer denne igang. Om du spiser siste måltid et par timer før du legger deg, kommer fettforbrenningen enda bedre igang i løpet av natten. Når kroppsfettet kan bidra med energi til cellene dine, vil du ikke sende ut like sterke sultsignaler.
Dette forklarer også hvorfor man kan oppleve at sulten «går over» om man bare er sulten lenge nok.
Hei! da lurer jeg på en ting! Når jeg leste igjennom dette kjente jeg meg veldig igjen i spisemønsteret uten å ha noen kjennskap til dette på forhånd! Spiser jeg etter dette mønsteret:
Morgentrening: 08:00/kardio
Lunsj: 12:00- en skyr å et eple
Etter arbeid: 15:30- proteinbakst, stor omelett med bacon og ost eller lomper med kyllingfile, mager ost og salat
Trening: 18:00- styrke
Etter trening (middag): 20:00-20:30- som oftest en pakke karbonadedeig eller svin med en stor posjon grønnsaker og cottage cheese
Kvelds 22:00- protein sjokolademousse, frukt, skyr eller proteinbakst
Jepp
Takk for svar!
Hvor viktig er egentlig BCAA før trening dersom man trener før spisevinduet åpner? Jeg synder VELDIG mot dette (mest fordi flytende BCAA med appelsin smaker pyton og det er det jeg har) og trener da ca 4 av 5 treninger uten dette innabords. Hva skjer da?
«Hvorfor er det slik? Du kan lese mer detaljert om fastet trening her: http://fitnessbloggen.no/styrketrening-pa-tom-mage/. Hvis du nå fortsatt må spørre om hvor viktig BCAA er, eller om du kan erstatte BCAA med noe annet, kan du like gjerne droppe fastet trening.»
Når alt kommer til alt så handler det om å finne de veiene til målet som passer best til deg individuelt. Å drive med periodevis faste vil kanskje være helt supert for enkelte, mens det er «bånn i bøtta» for andre. Å planlegge dagene og ukene med tanke på kosthold og trening er veien til suksess.
Stemmer det. Knekker man koden og finner de praktiske løsningene som passer for en selv, er veien til å lykkes rimelig kort.
Syns det er helt konge med PF, mye lettere og holde seg til 2-3 sunne måltider. En 5-6 sunne måltider også
Slipper og slite og styre så mye med maten… Føles litt ut som juksing.. Anbefales på det sterkeste
Hjertens enig!
Jeg elsker disse artiklene hvor jeg bare kan copy-paste linken til de som absolutt må kommentere hvorfor jeg gjør som jeg gjør, thank you!
Veldig hyggelig å høre! Copy/paste i vei!
Nok engang en veldig god artikkel, Kjetil. Og dauer av Berkhan-bildet!
Takker og bukker!
Dette var første gang jeg leste om PF og jeg må si at det var trist å lese fra noen som forholdt seg så ovenfra og ned til spørsmålene rundt PF. » Passer periodisk faste for meg? Hvis du har lest hele innlegget og sitter igjen med dette spørsmålet, er svaret nei. Ok, jeg skal være grei og utdype litt.» Altså, det finnes så utrolig mange forskjellige metoder, og enda flere meninger om metodene om trening og kosthold. Det er sunt å stille spørsmål, sunt å være skeptisk.
Så Kjetil, jeg skulle ønske at du ikke hadde vært nedlatende mot meg og andre som ikke vet så mye om dette og gjerne vil lære mer.
Jeg ser hvor du kommer fra, tatt i betraktning at jeg med overlegg krydret dette innlegget med en klype syrlighet. Men dette ble gjort utelukkende for å understreke konseptenes enkelhet, og har ingenting med å være nedlatende å gjøre. Originalt hadde jeg faktisk ikke tenkt å utdype noe som helst i punktet du trekker frem; jeg hadde tenkt å la det være med «hvis du har lest hele innlegget og sitter igjen med dette spørsmålet, er svaret nei». Jeg holdt meg likevel i skinnet og gjentok ting jeg allerede hadde skrevet opptil flere ganger, mer eller mindre eksplisitt, noen avsnitt lenger oppe.
Hvis du har lest noen av mine tidligere innlegg om periodisk faste (klikk på navnet mitt), vil du oppdage at jeg stort sett er ekstremt tålmodig og overbærende, også overfor det å måtte forklare ting gang på gang. Og det er ikke bare jeg som skriver om periodisk faste heller; vi har flere skribenter bare her på Fitnessbloggen som gjør det samme, og vi har faktisk en hel kategori dedikert til artikler om periodisk faste her: http://fitnessbloggen.no/periodisk-faste/
Poenget mitt er at det allerede finnes massevis av samleartikler og innlegg som tar for seg periodisk faste til aller minste detalj. Mitt innlegg tar for seg de spørsmålene som dukker opp desidert oftest i PF-sammenheng, både i kommentarfeltene på nevnte artikler/innlegg og i forumet vårt. Det finnes selvfølgelig ting om periodisk faste som ikke er besvart her, og derfor har jeg linket både til vår samlekategori for PF og til forumet vårt (som har en egen periodisk faste-tråd) i innlegget.
Jeg har virkelig alt annet enn en ovenfra og ned-holdning; jeg svarer gjerne på spørsmål og bruker faktisk store deler av tiden min på å hjelpe folk.
Det JEG finner nedlatende, er at man ikke kan gjøre meg og andre skribenter den gjentjenesten å faktisk lese det vi bruker så mye tid på å skrive når svarene på 99 % av alle spørsmål som kommer opp er gjentatt opptil flere ganger i artikler og innlegg som vi har skrevet. Tidvis får jeg henvendelser av typen «yo, jeg gidder ikke lese hele innlegget ditt, hva er greia med periodisk faste?», og det synes jeg er enormt respektløst.
Det er sunt å være skeptisk og stille spørsmål. Men hvis du gjerne vil lære mer slik du sier, bør du samtidig føle en viss plikt til å sette deg inn i den informasjonen som allerede er gjort tilgjengelig for deg.
Jeg presiserte i starten av innlegget at jeg ønsket å svare på de vanligste spørsmålene om PF; spørsmål jeg allerede har besvart et utall ganger tidligere (det står nesten ingenting her som ikke står i en artikkel fra før eller i forumet vårt). Det har jeg gjort, på både godt, og tilsynelatende vondt. Dette innlegget er så veldig langt fra det mest arrogante og belærende som er skrevet om periodisk faste. En viss syrlighet vil jeg tillate meg, omstendighetene tatt i betraktning. Det er selvfølgelig helt legitimt av deg å mislike det, men jeg står like fullt bak det.
Heisann.
Det kan hende du har fått spørsmålet tidligere, prøvde å lese gjennom så godt jeg kunne for å ikke stille det samme som andre. Jeg jobber turnus. Timeplanen min er altså ikke lik hver dag. Noen dager står jeg opp 05.30 og begynner på jobb klokken 0700. Andre dager står jeg opp rundt 0830 og begynner på jobb 1400. Treningen vil altså aldri følge et helt fast mønster ettersom dagene stort sett varierer.
Kan du fortelle litt om hvilke erfaringer andre som jobber turnus har hatt med PF? Eller om det eventuelt er andre her på FB som har lyst til å dele noen erfaringer. Kommer til å teste ut selv også, men er interessant å se hvilke erfaringer andre har.
Jeg står opp til forskjellige tider hver dag pga forskjellige arbeidstider. Noen dager oppe kl 10-11 og i seng 1-2, andre dager oppe 6-7 og i seng 22-23 osv. Jeg prøvde PF to uker, med spiserom 1200-2000. De dagene jeg var oppe 6, og ikke skulle spise før 12, synes jeg var jevlig! På samme måte som å spise siste måltid kl 20, og skulle være oppe og på jobb til 2 på natta. Når jeg omsider sovnet sulten, var det selvsagt helt greit med mat kl 12 neste dag etter å ha stått opp 10:) Trente alltid til forskjellige tider også, som heller ikke hjalp! Jeg synes det var veldig vanskelig og ga meg etter to uker. Er veldig interessert i å «prøve igjen» da jeg leser så mye om det og kjenner flere som stortrives med det. Så jeg venter på svar sammen med deg!
Blir spennende å høre om det er andre erfaringer også ja. Jeg starter med å teste ut på mandag. Ønsk meg lykke til:)
Det er ganske «idiotisk» opplegg, spør du meg. Altså disse nye/moderne studier, viser at det jeg har holdt på i over 20 år og 10 leger har rådet meg med å slutte og å forandre spisevanene til 5-6 ganger om dagen ca. hver tredje time, for å opprettholde forbrenningen (samt andre fordeler) var plutselig ikke nødvendig?
Har drevet som sagt med PF i 20 år eller mere, uten å vite at det hadde ett navn!, spiste aldri frokost, mens første måltid var rundt 15:00 (enda jeg hadde stått opp kl. 9:00), og siste (altså spiste bare 2 måltider om dagen) var rundt 20:00 tiden. Så mitt «vindu» var på 5-6 timer.. og spiste ganske greit, og holdt en grei vekt også. Men i løpet av maaaange år, ble jeg dårlig, fikk flere lidelser pga. dette (sa legene)
Begynte å få plager i mage-regionen, tok prøver og hadde høye cholesterol verdier, etc… uten at jeg spiste for dårlig!… så legene maste om at jeg måtte forandre på antall ganger jeg spiste, etc.. Jeg fortsatte å spiste samme antall kcal om dagen (og samme mat), bare spredt på 5-6 måltider, og i løpet av noen måneder, var jeg kvitt alle plagene, og alle mine verdier (cholesterol, etc..) var mellom min-max, mens før hadde noen som var 4 ganger det maksimale!!
Så.. personlig, trur jeg ikke dette med «perdiodisk faste» eller kall det hva dere vil, har gode utsikter frem i fremtiden!… ja, det er klart at det blir «lettere» å følge, en å spise hver 3 timer, men kanskje i det lange løpet (20 år?), så kommer problemmer?! Kan ikke garantere det, men heller ikke være 100% sikker på at det ikke gjør det!
I hvertfall, noe kan jeg si med 100% garanti, er at hvis man spiser sunt, passer på antall kcal (ta de nødvendige etter målet du har), og driter i alt annet så går det bra!. For ja PF skal være å forenkle det å må spise mange ganger om dagen, til å spise i ett «vindu», og f.eks. bare 3 ganger, og faste (ikke spise) resten av dagen. Så… hvis dette er bra, og det å spise hver tredje time, også er bra!… 1+1=2 = samme hva du gjør, så er det bra!! (igjen.. så lenge man passer på antall kcal om dagen!)
Så… PF my ass, jeg kaller mitt opplegg for SNDV (spis når du vil) eller på go engelsk EWYW (eat when you want) og det kommer til å bli det nye innen kosthold i løpet av de neste 5 år, hvis jeg gidder å reklamere for det!
PS. det samme med trening!, om du gjør 5×5, 2×12, 3×8 eller gjør den ene eller den andre programmet, så funker alle!! så lenge man gjør en del basis øvelser og passer på å ha god form i de forskjellige øvelser, og passe på sine kcal!, og lære det med å bulke og deffe, og ikke gir opp, så kommer resultatene før eller senere!.. men de kommer!!
skulle vært mulig å redigere sitt innlegg innen noen minutter etter å poste, i tilfelle man ser noen feil! eller mangel
glømte… å si at man også må øke vekten på hver øvelse for å få resultater av treningen.
da trur jeg det var alt
Det er et kjent fenomen at noen mennesker får plager av å spise for store måltider. Det har gjerne med mage- og tarmfunksjon å gjøre. Man trenger ikke ha noen bestemt sykdom heller; folk fungerer gjerne litt forskjellig her.
Det er dessverre ekstremt vanskelig å ta hensyn til alle statistiske outliers når jeg skriver artikler, fordi jeg ville måtte avslutte hver eneste setning med et «men…» De aller fleste mennesker fanges riktignok opp av det jeg skriver; for de absolutt aller fleste har det fint lite å si hvor mange måltider de spiser.
Jeg er ikke noen utpreget fan av å dra frem steinalderargumentet i tide og utide, men det er likevel vanskelig å tenke seg at mennesket skulle klare å overleve og utvikle seg hvis vi ikke klarte å fungere skikkelig med færre store måltider og fasteperioder over lengre tid.
Pingback: Periodisk Faste « immiform
På min jobb har vi fast lunsj klokken 11.30.
Spiser middag klokken 17.00
Jeg trener gjerne klokken 18-20. Om jeg da er hjemme og kan spise klokken 20.30 så blir det 9 timer siden 11.30.
Bah.
FANTASTISK artikkel! NÅ forsto jeg PF
Å som jeg lo
Innse også at det ikke er noe for meg. Men maks kudos til skribent!!!
Så hyggelig å høre! Takk for det!
Står sikkert en plass men finner det ikke. Skal BCAA på treningsfrie dager også, går ut ifra at man ikke skal for man får vell ingen protein syntese når man «ligger på sofan».
Men har du et fasit svar Ja eller Nei..
Jeg var en skeptiker til PF da jeg begynte å lese her på fitnessbloggen, men så tenkte jeg som så: dont hate it unless you know it. Nå har jeg gått en uke på PF (vel..i helga spiste jeg cottage cheese og banan før morgen trening fordi protein pulveret jeg har bestilt ikke har kommet i posten enda), og jeg må si at jeg er veldig gledelig overrasket!
Jeg trodde at hele opplegget kom til å bli et sult mareritt uten sidestykke, siden jeg står opp klokka 06 hver morgen, og er på jobb fra 7.15. Lunch spises fast i 12-tiden. Men dette går så det suser det altså. Jeg tester ut et spise vindu på 12-22, altså 10 timer.
Jeg er ordentlig sulten i halv-11 tiden, men jeg drikker te med sukrin til den store gullmedalje, og egentlig så er jeg mindre sulten nå enn da jeg spiste frokost, og det er jo helt supert. Tidligere hadde jeg alltid dårlig samvittighet hvis jeg skulle komme til å spise litt for mye i lunchen, men nå nyter jeg lunchen uten dårlig samvittighet. I dag spiste jeg som første måltid 1 skive ekstra grovt brød med makrell i tomat og 1 skive med egg og kaviar (jeg liker karbo..). I tillegg en salat bolle med tomat, agurk, paprika, mais uten noe særlig dressing. Som regel avslutter jeg med en frukt, men idag var det noen som tilbød en konfekt bit. Før var jeg alltid sulten i 2-3 tiden, nå er jeg ikke sulten før jeg kommer hjem. Det er helt rart. Jeg har blitt mindre sulten av å spise mindre. Vel, lunchen jeg spiser er litt større nå enn før. Kanskje 100kcal mer eller noe.
Når jeg kommer hjem ca kl 17 spiser jeg en halvboks CC med noen spiseskjeer med naturell yoghurt og banan før jeg drar og trener fra ca 18-19.30. Jeg trener en blanding av cardio og styrke. Er ikke superflink og sterk, men jeg har begynt med ordentlig knebøy med stang og benkpress nå, så jeg føler meg litt mer proff enn før.
Etter trening er det middag, og dett er dett.
Eneste som jeg sliter litt med er at jeg har litt hodepine. Det pleier jeg ikke å ha, så det må skyldes at jeg ikke spiser på morningen.
Pingback: 5 vanlige myter om fettforbrenning - Fitnessbloggen