Tove Drilen er utdannet ernæringsfysiolog og underviser i idrettsernæring. Det skulle man ikke ha trodd, etter å ha lest artikkelen hennes i Ukeadressa, den 24.oktober.
Satt på spissen, så er jeg tilbøyelig for å være uenig i nesten alt hun skriver. Hun starter f.eks med å skrive at styrketrening ikke er nok for å bygge muskler, men at det også er viktig fokus på kostholdet. Vel, selvsagt spiller kostholdet en betydelig rolle, men man kan øke muskelmassen ved å ha et normalt norsk kosthold (les: et normalt usunt kosthold).
Drilen hevder også at det er nødvendig med overskudd av energi for å bygge muskler. Her har jeg også et ønske om å være uenig. Et hundretalls anekdotiske bevis (klienter), meg selv inkludert, har visst at man kan opprettholde kroppsvekten, samtidig som man reduserer midjemålet betraktelig. En god indikator på økt muskelmasse.
Advarer mot bruk av protein
Videre har Drilen et behov for en liten porsjon skremselspropaganda, og advarer folk mot bruken av proteintilskudd, da slike produkter kan være «smittet» med forbudte stoffer. Mon tro hvilke kontakter Drilen har i Mattilsynet. Hun forteller også at disponerte personer (for nyresykdom) ikke bør innta større mengder protein.
Er det noe folk tror de vet, så er det at for mye protein fører til nyresykdom. Dessverre har slike myter fått godt feste blant den ignorante befolkning.
Artikkelen utvikler seg videre til nesten det komiske. Jeg velger å sitere følgende;
Under optimale forhold, både med hensyn til kosthold og styrketrening, kan en forvente å oppnå en økning i muskelmasse på inntil 20 prosent hos utrente personer i løpet av ett år. For en person som veier 100kg tilsvarer dette 20kg muskler årlig
- Her blir vi tildelt verdifull kunnskap. Her påståes det nemlig at denne personen ikke bare er 100kg, personen er faktisk 100kg muskler. Imponerende !
Og da man trodde at det stoppet her?
Ernæringsfysiologen forteller at man trenger ca 4kg ekstra protein i løpet av et år for å legge på seg 20kg muskler. Fordelt på 365 dager blir dette 11g ekstra per dag. Dette kommer hun frem til ved å regne ut proteinprosenten i muskelen (ca 20%) og gange den med antallet kilo muskler man ønsker å legge på seg. Så kan man jo spørre seg når proteinets eneste oppgave var å danne mer muskler.
Man kan jo også undres; Hvilken agenda har hun? Hun ønsker åpenbart å opplyse om farene ved bruk av protein (nyresykdom og forurensning), det at du knapt trenger å tilføre kroppen mer protein (jf. 11g ekstra per dag for å bygge 20kg muskler), og hvis man inntar noe særlig mer enn anbefalt, så omdannes det til fett (påstand i 2.avsnitt).
En slik artikkel mangler sidestykke, selv under min kritiske lupe. Er det virkelig slike som henne som får spalteplass hos adressa? Vel – da må jeg legge om kusjen totalt !















He he, det skulle vært mange karer i Mr. Olympia størrelse om man kunne legge på seg 20 kg muskler på et år. Dette er jo fri fantasi.
20 kg muskler på et år haha!!!!!
Hi Everyone Im New, Iv been looking around this board for about a few weeks as a guest. I found it very and it has helped me allot. I hope to stick around for abit and help out.
Many Thanks.